Vanduo – tai visos gyvybės žemėje pagrindas. Be vandens neįmanoma gyvybė, buitis, gamyba. Tačiau ar iki mūsų atitekantis vanduo yra pakankamai švarus ir saugus vartoti? Nedaugelis iš mūsų susimąstome kas gali nutikti vartojant užterštą vandenį.

Vanduo yra puikus tirpiklis, todėl yra labai lengvai užteršiamas. Didėjant gamtos užterštumui, didėja ir vandenyje nepageidaujamų priemaišų, cheminių elementų. Kol vanduo pasiekia mus, vartotojus, jis prisisotina įvairių priemaišų: atmosferos dujų, dulkių, skverbdamasis į žemę – nuosėdų, geležies junginių, kalcio, magnio, bakterijų, mikroorganizmų ir t.t., kurie dažnai gali būti kenksmingi ir žmogaus sveikatai. Kadangi kasdienis mūsų gyvenimas neišvengiamai yra susietas su vandeniu ir nepriklausomai nuo to, kokį vandens šaltinį naudojame (miesto vandentiekį, nuosavą gręžinį, šulinį), rekomenduojame atkreipti ypatingą dėmesį į vandens kokybę.

Nors Lietuvoje “Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai” yra patvirtinti LIETUVOS HIGIENOS NORMA HN 24:2003, tačiau ne visi turime galimybę naudotis tinkamos kokybės vandeniu.

Dažniausiai sutinkamos problemos ir jų sprendimas. Naudojamas vanduo būna neskaidrus, pastebimos įvairios mechaninės priemaišos, t.y. netirpios dalelės, tokios kaip smulkios smėlio dalelės, rūdys, purvas. Tokiu atveju naudojami mechaninio valymo filtrai. Rudų, juodų dėmių atsiradimas ant vonių, kriauklių, unitazų, plytelių paviršių, metalo skonis, nemalonus kvapas – ištirpusi geležis, manganas, sieros vandenilis. Šalinimo būdas – nugeležinimo filtrai. Viena pagrindinių problemų – didelis kalcio magnio t.y. kalkių kiekis vandenyje. Dėl kieto vandens susiformuoja kalkių nuosėdos, susidaro baltos, sunkiai nuvalomos dėmės ant kriauklių, plytelių, dušo kabinų, kalkėja buitinė technika, sutrumpėja jų eksploatacijos laikas, sunaudojama daugiau skalbimo priemonių. Susidaręs kalkių sluoksnis ant kaitinimo elementų, sienelių, mažina šilumos laidumą, todėl gali sumažinti prietaiso tarnavimo laiką 30 – 70%. Ypatingai tai įtakoja šildymo katilų, boilerių naudojimo trukmę, didina jų energijos sąnaudas. Tyrimais nustatyta, kad dėl susidariusių kalkių nuosėdų ant šildymo katilų, patiriama iki 30% energijos nuostolių, o tarnavimo laikas gali sutrumpėti net iki 50%. Tyrimai atlikti vandens kietumui esant 5,2 mg-ekv/l. Dar aktualesnė problema yra paviršinis-šulinių vanduo, kuris nuolat senka ir labai dažnai yra užterštas mikroorganizmais, nitratais bei nitritais. Jungiantis nitritams bei nitratams susidaro nitrozaminai ir kiti nitrojunginiai, kurie veikiant tam tikroms organizmo fermentinėms sistemoms gali būti toksiški ir kancerogeniški, todėl gali sukelti vėžinius susirgimus. Ypatingai nitritai pavojingi kūdikiams. Jie jungiasi su kraujo baltymu – hemoglobinu ir sudaro methemoglobiną, organizme atsiranda deguonies trūkumas. Šių kenksmingų junginių šalinimui rekomenduotume naudoti membraninius vandens filtrus, t.y. RO geriamo vandens sistemas.

Taigi vandens skonis bei išvaizda gali būti labai apgaulingi – skaidrus ir skanus vanduo gali būti nuodingas.